Haber

​10 bin mezuna 3 kadro açıldı!

By

on

Önlisans İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları yaklaşan merkezi atama öncesi kadrolarının başka bölümlere kaydırıldığını, mezun sayısının 10 binleri bulduğunu ifade ederek Haziran yerleştirmesinde mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir. Adayların sitemize gönderdiği yazıyı aynen yayımlıyoruz.

​10 bin mezuna 3 kadro10 BİN MEZUNA 3 KADRO AÇILDI

Kasım 2014/2 atamasında 3183 alan kodu ile insan kaynakları yönetimi mezunlarına sadece 3 kişilik kadro açıldı. Bu durum yaklaşık 10 bin insan kaynakları yönetimi mezununun umudunu kırmıştır. Bizler bu sınav için 1 yıl gece-gündüz demeden çalıştık, maddi manevi her türlü çabayı gösterdik, emek verdik ve devletimize emeğimizi emanet ettik. Karşılığında bize verilen 3 kişilik kadro 87-88 puan alan arkadaşlarımız dahi mağdur etmiş, atanmasına engel olmuştur. Onca emek, çaba, umut bir anda 3 kişilik kadroyla sığdırılmış ve bizleri ileriye dönük karamsarlığa sokmuştur. Bu konu ile ilgili, gerekli kurum ve kuruluşlarla ve bakanlıklarla mail ve bilgi edinme yolları ile iletişim kurmaya çalıştık. Bakanlıklar kurumlara, kurumlar Devlet Planlama Teşkilatına, Devlet Planlama teşkilatı tekrar kurumlara ve bakanlıklara yönlendirdi derken nereye yöneleceğimiz konusunda çelişkide bırakıldık, haliyle sesimizi tam olarak duyuramadık.
2010’dan Sonra Kadrolar Başka Bölümlere Verilmeye Başlandı!

2008 KPSS de önlisans insan kaynakları mezunları henüz çok azken (yaklaşık 200 mezun) kadro fazla açılmış ve neredeyse sınava giren herkes atanmıştır. Son atamada da (Haziran 2010/1) 50 kişilik kadro açılmış, puan olarak 53 puana kadar inmiş ve 21 kişilik boş kadro kalması üzerine Devlet Planlama Teşkilatı bu duruma müdahale ederek 2010’dan itibaren Önlisans İnsan Kaynaklarına verilen kadroları başka bölümlere vermeye başlamıştır. 2010’dan itibaren Önlisans insan kaynakları için üniversitelerde bölümler açılmış, en az 200 kişilik kontenjanlar verilmiş, aynı zamanda açık öğretim fakültelerinde de açılmıştır. Mezunlar her geçen yıl daha da artmış ve 4 yılda mezun sayısı 10 bini bulmasına rağmen Devlet Planlama teşkilatı bu tutumundan vazgeçmemiş bizleri mağdur etmiştir.

Haziran Atamasında Mağduriyetimiz Giderilsin!

Biz Önlisans İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları (3183) öğrenimimiz süresince kamu kurumlarının Personel Daire Başkanlıkları ya da İnsan Kaynakları Departmanları kadrolarında görev yapmak üzere iki yıl boyunca bu kadrolar için eğitim almış, gerekli donanıma ve deneyime sahibiz. Hukuk, muhasebe,maliye, mevzuatlar, 5510 sayılı yasa, iş kanunu, yazışma kuralları, sicil ve özlük işlemleri, emeklilik işlemleri, nakil işlemleri, tahakkuk işlemleri, terfi işlemleri, eğitim işlemleri, sosyal işler ve diğer personel işleri gibi personel daire personelinin bilmesinin gerektiği konulara hakim olan İnsan Kaynakları Önlisans mezunları ile herhangi bir önlisans bölümünden mezun olanların eğitimi kıyaslanamayacağı kanaatindeyiz.Günümüzün en önemli departmanlarından olan insan kaynakları, her türlü teknik ve idari bilgiye sahip, mevzuata hakim ve sosyalliğiyle, iletişim gücüyle kurum içi koordinasyonu sağlayarak sistemi hızlandırarak kurumun vizyonunu daha da ileriye taşıyacaktır. Fakat bizlere verilen 3 kişilik kadro yetersizdir ve aynı hüsranı Haziran ataması ve diğer atamalarda da yaşamaktan korkuyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi için Kamuda önlisans insan kaynakları istihdamının artırılması, mezunlara göre yeterli kadronun verilmesi ve Devlet Planlama Teşkilatının bizi mağdur eden tutumunun değiştirilmesini istiyoruz. Haziran merkezi yerleştirmesinde de hakkımız olan kadroların verilmesini yani hakkımız olan kadroların başka bölümlere verilmemesini talep ediyoruz. (GazeteKamu)

About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir