Yurtdışı iş fırsatları

Yurtdışında çalışmak cazip mi nasıl iş bulunur?

By

on

Çalışanlar, kendilerini geliştirmek, yeni bir vizyon edinmek veya başka bir ülkeye kapağı atmak için yurtdışında iş arıyor. 2014’te 36.597 kişi İŞKUR aracılığıyla farklı ülkelerde iş buldu.

yurtdışında çalışmakTürk vatandaşlarının yurtdışında inşaat,  hızlı tüketim,  otomotiv,  teknoloji,  mühendislik,  çağrı merkezi ve tercümanlık alanlarında iş bulma şansı daha çok. Yurtdışında çalışma planı yaparken iyi bir araştırmayla o ülkenin yabancı çalıştırma şartları neler, izinler nereden nasıl alınır, nereye başvurulmalı konularının öğrenilmesi gerekiyor. Yurtdışında çalışma konusunda başvurular önceki yıllara oranla arttı. İnsanlar ya farklı bir tecrübe edinmek ya da Türkiye’den ayrılmak istediği için kariyerlerini yurtdışında devam ettirmeyi düşünüyorlar. Özellikle yurtdışında eğitim almış olan yeni mezunlar mutlaka bulundukları ülkede veya tanımak istedikleri ülkelerde iş başvurularında bulunuyor. Kariyerlerinde sıkışmış yöneticiler kendilerine yeni bir vizyon edinmek, kazançlarım arttırmak adına farklı ülkelerde iş arayışına giriyor.

Yurtdışında çalışabilmek için olmazsa olmaz faktör yabancı dil. Anadili İngilizce olmayan biryere gidecekseniz o ülkenin dilini bilmek de avantajlı oluyor. Çok sıkı bir araştırma da yapmak gerekli. Gidilmek istenen ülkenin yabancı çalıştırma şartları neler, izinler nereden nasıl alınır, nereye başvurulmalı? Farklı kültürlere adapte olabilmek konusunda da hazırlıklı olmalısınız. Yeni bir ülke, belki bilmediğiniz, yabancı olduğunuz bir dil, farklı kültürde yetişmiş insanlar.

Uzmanlar, Türklerin yurtdışında çalışmak için dil avantajı sebebiyle İngiltere, Amerika, Kanada ve Türk göçmenlerin yoğunlukta olması sebebiyle Hollanda, Belçika, Almanya’yı tercih ettiğini söylüyor.Teknoloji, inşaat, mühendislik, çağrı merkezi ve tercümanlık alanlarında iş bulma imkânı daha çok. Teknoloji alanı bilginin rahatlıkla transfer edildiği nadir alanlar olması sebebiyle bu alanda uzman olan kişiler mevcut uzmanlıklarını farklı ülkelere taşıyabiliyor. İnşaat ve mühendislik alanları daha çok yurtdışında Türk şirketleri tarafından yürütülen projeler sebebiyle iş imkânı oluşturuyor.

About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir